yanlış bİLİNEN GERÇEKLER

Estetik ve Plastik Cerrahide Yanlış Bilinen Gerçekler

Plastik ve Estetik Cerrahi izsiz ameliyatlar yapar mı?

Az ya da çok, belli veya belirsiz olsun, izsiz bir ameliyat yoktur. Plastik ve Estetik Cerrahi yaranın en hızlı şekilde iyileşmesi ve mümkün olan en az izi bırakması için çalışır; izin mümkün olduğu kadar ince ve kısa kalmasını sağlar veya bu izleri görünmeyen alanlara (çene altı, saçlı deri, çamaşırların gizlediği bölgeler vb) gizlemeye çalışır. İzin ne kadar kalacağı daha birçok faktöre bağlı olup bazıları şunlardır:

1) Yaranın kalınlığı/boyutu, oluş şekli, temizliği, bakımı vb. 2) Kişinin deri yapısı (rengi, yağlı olup olmaması, kötü nedbeye eğilim vb genetik faktörler),


3) Operasyonun yapıldığı vücut alanı (örneğin omuz ve 2 meme arası bölge daha çok iz bırakmaya daha eğilimlidir), 4) Sigara içimi, beslenme şekli vb. yaşam kalitesini etkileyen faktörler (sigarayı sonlandırmak veya yaşam şeklini değiştirmek yerine doktoru suçlamak daha kolaydır.) midface-lift-cosmetic-surgery-in-antalya-turkey-indigodergisi 5) Güneş ışınına maruz kalma vb. 6) Operasyonun genişliği.

Plastik ve Estetik Cerrahi her hangi bir izi kaybedebilir diye bir inanış doğru mu?

Dünyada hiç bir yöntem ameliyat veya kaza sonucu oluşan izleri tamamen yok edememektedir. Cerrahi olarak veya lazer vb yöntemlerle izlerin kalınlığını inceltmek, yönünü değiştirmek rengini biraz açmak mümkün olabilmektedir (skar revizyonu yöntemi). Ancak sonuca, yukarıda belirttiğimiz faktörler yine etkili olmaktadır.

Plastik ve Estetik Cerrahide ameliyat sonuçları kalıcıdır diyebilir miyiz?

Vücudumuz her anında doğal ve genetik tüm etkiler ile değişime uğramaktadır. Örneğin yüz germe operasyonunun kalıcılığı için, kişiden kişiye değişmekle beraber, ortalama 10 yıl telaffuz edilmektedir. Bu değişimin hızı doğrudan kişilerin yaşam tarzları ve kalitesi ve vücut yapıları (genetik faktörler) ile de ilgilidir. Estetik ameliyat sonrası sonuçların daha kalıcı olabilmesi için doktorlarının ameliyat sonrası tavsiyelerine uyulması önemlidir.

Yazın, sıcaklarda estetik ameliyat olmak istememenin haklı bir nedeni var mı?

Sıcak veya soğuk aylarda ameliyat olunup olunmaması daha çok hasta konforu ile ilgilidir. Bununla beraber, örneğin operasyon bölgesinin en azından birkaç ay boyunca güneş ışınlarından korunması önemlidir. Operasyondan sonra doktorunuz size güneş koruyucu kullanmanızı ve uzun süreli direk güneş ışınlarına maruz kalmamanızı öğütleyecektir. Yine korse kullanımı yaz aylarında sorun olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, yoğun iş temposu nedeniyle estetik ameliyat olmayı özellikle yaz aylarında, yani yıllık izin döneminde seçen önemli bir hasta grubu da bulunmaktadır.

Liposuction ile fazla kilolarından kurtulabilir mi insan?

Liposuction, yani vakumla yağ çekme yöntemi, bölgesel veya yaygın uygulansın, fazla yağlardan kısa sürede kurtulabilmenin en pratik yoludur. Tek bir seansta yüksek miktarda fazla yağ dokusu sadece bu operasyon ile uzaklaştırılabilir. Bu operasyon kilo verme amaçlı yapılmaz. Liposuction ile kişilerin vücutlarına kabul edilebilir bir kontur verilmesi ve bedende incelme amaçlanır.

Meme Büyütmede Protez dışında birçok seçenek var mıdır?

1900′lü yılların başında yağ enjeksiyonu ile meme büyütme denenmiş, ama enfeksiyon oranında fazlalık, transfer edilen yağ dokunun erimesi ve kistler nedeni ile bu yöntem rutin uygulamaya girmemiştir. Herhangi bir dolgu maddesinin uygulanması, bilimsel verilerle desteklendikten sonra mümkün olmaktadır. Günümüzde bilimsel kabul görmüş ilk seçenek güvenirliği kanıtlanmış meme protezleri ile yapılan operasyonlardır.

Meme büyütmede kullanılan protezler kanser yapabilir ve de ilerde süt vermeyi engeller mi?

Meme büyütmede kullanılan protezlerin kansere neden olduklarına dair kanıt bulunamamıştır. Metodlardan biri olan areola (meme başı çevresi) girişimlerinde süt kanallarının etkilenebileceği belirtilmektedir.

Ameliyat sonrası sigara içmenin zararları?

Sigara içimi ameliyat sonrası yara iyileşmesi safhasının en büyük düşmanlarındandır. Sigara içiminin ameliyat öncesi ve sonrası sonlandırılması önerilmektedir. Aksi durumda yara iyileşme problemleri ve enfeksiyon ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca izi de arttıran bir yan etkisi bulunmaktadır. Hedef sigara sayısını azaltmak değil, bırakmak olmalıdır.

Başkasında çok güzel duran bir burun bana da aynı şekilde yapılabilir mi?

Burun ameliyatı olmak isteyen bazı hastalarımızdan bu istek ısrarla gelebilmektedir. Plastik ve Estetik Cerrahi, kişinin vücut yapısının özelliği ile belli bir organın genel vücuda oranını hesaba katarak kişiye özel planlama yapan bir branştır. Kişinin istekleri dışında onun iskelet (kemik, kıkırdak dokusu) ve deri yapısının özellikleri (kalın veya ince, yağlı vb.), burun septumunun düzgün veya eğri olması vb. pek çok özellik hesaba katılarak cerrahi yönteme karar verilmektedir. Sonuç da doğal olarak kişiden kişiye değişmektedir.

Botoks uygulaması tüm kırışıkları yok eder mi? Zararları var mıdır?

Botoks hastalarının bazılarının yanıldığı üzere bu tedavi şeklinin sınırları vardır. Botoks sadece kaslara etkilidir. Kasa bağlı kırışıklıklara etkilidir. Derinin kendisinin yaşla veya deri altı dokusunun incelmesine bağlı olarak sarkmalarına bir etkisi fazla yoktur. Son zamanlarda migrendeki baş ağrıların hafif hissedilmesi ve koltuk altı aşırı terlemesinin azaltılması için de kullanılmaktadır. Botoks etkisi geçicidir. Etkisi bitince kas eskisi gibi çalışmaktadır. Yaşlanmayı geciktirmez, deride yeni bir tazelik veya yenilenme yapmaz.

Estetisyen, güzellik uzmanı, medikal estetikçi, saç ekim uzmanı gibi uzmanlık dalları var mı? Bunlar Plastik ve Estetik Cerrahlar hakkında da anlam kargaşası yaratıyor mu?

Bir uzmanlık isminin resmi makamlarca (Sağlık Bakanlığı ve YÖK vb) tanımlanmış olup olmadığı önemlidir. Uzman kişinin, bu resmi makamlardan diploma almış veya varsa yurtdışı diplomasının bu makamlarca tanınmış olması gerekir. Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin kendi yasal web sayfasında kamuoyunu aydınlatma amaçlı yazıları mevcuttur (Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği Websitesi bakınız) Kendi adımıza konuşmamız gerekirse Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanları 6 yıllık Tıp eğitimi sonrası en az 5-6 yıl alanlarında cerrahi eğitim alarak bu ünvanı almaya hak kazanmışlardır. 

Antalya ve İstanbul Estetik ve Plastik Cerrahları

'Bu site tanıtım ve bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen doktorunuza başvurunuz. A-Plast Estetik Cerrahi Estalya Güzellik Plas ve Estetik Cerr LTD ŞTİ resmi tescilli markasıdır. Her hangi bir sağlık kuruluşu değildir. Öncesi sonrası resimlerde de olduğu gibi burada fiyat bilgilerimizi paylaşmamız yasa gereği mümkün değildir. Fiyat bilgisi için tarafımıza randevu ile gelebilir veya ofis telefonlarımızdan asistanlarımızla irtibata geçebilirsiniz'

RESİMLERİNİZ İLE dİREK DOKTORLARIMIZA DANIŞABİLİRSİNİZ

'Online danışma formu yanında, Op Dr Gökhan Özerdem (Antalya için) ve Prof Dr Ömer Refik Özerdem'e (İstanbul için) direk olarak Whatsapp veya E-mail ile resimlerinizi de göndererek danışabilirsiniz. Size 48 saat içinde dönülecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.'

ONLINE DANIŞMA

OP DR GÖKHAN ÖZERDEM TPRCD, ISAPS, asps

Estetik ve Plastik Cerrah - ANTALYA
Whatsapp: 00 90 505 928 2141
E-Mail: gokhan@a-plastestetik.com

prof DR Ö. REFİK ÖZERDEM, EBOPRAS, ISAPS

Estetik ve Plastik Cerrah - İSTANBUL
Whatsapp: 00 90 533 433 4222
E-Mail: omer@a-plastestetik.com

İstanbul Estetik Plastik Cerrah Doç Dr Ömer Refik Özerdem ve Antalya Estetik Cerrah Op Dr Gökhan Özerdem

Prof Dr Ömer Refik Özerdem, EBOPRAS ISAPS, İSTANBUL
Op Dr Gökhan Özerdem, ISAPS TPRCD ASPS, ANTALYA

 • Türk ve Avrupa Yeterlik Diploma/Sertifikaları
 • Amerika, Avrupa ve İngiltere'de üst ihtisas, eğitim ve tecrübe
 • Dubai tıp lisansı
 • Amerika Alabama'da Estetik cerrahi üst ihtiasas diploması
 • Miami Üniversitesi kafa-yüz cerrahisi üst ihtisası
 • Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2 yıl üst eğitim araştırma
 • Great Ormond Street Hospital for Children Observer, İngiltere
 • Hull, Castle Hill Hospital Gamme Probe Course, İngiltere
 • Ulusal ve uluslararası kongrelerde sözlü ve poster sunumları
 • Yurtdışı yayınları ve kitap bölüm yazarlığı 
 • American Society of Plastic Surgeons (ASPS) Amerika Dernek Üyeliği
 • American Cleft Palate-Craniofacial Association
 • European Boards of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery
 • INTERPLAST-Turkiye
 • International Confederation of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery (ISAPS)
 • Türk Tabibler Birliği
 • Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
 • Türk Estetik Plastik Cerrahi Derneği
 • Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği

Niçin Board Certification (Yeterlilik Sertifikasyonu):

A-PLAST ESTETİK CERRAHİ

 Plastik Cerrahi uzmanı olmak çok zahmetli ve uzun bir eğitimi gerektirir. Altı yıllık tıp fakültesi eğitimi sonrası 6 yıl Genel Cerrahi, Estetik ve Rekonstrüksiyon eğitimini kapsar. Bundan sonra dileyen Plastik Cerrah estetik, yanık, el cerrahisi, bas-boyun cerrahisi vb bir üst uzmanlık dalında eğitim görür. Bütün bunlara ek olarak Plastik Cerrahin güncel bilgileri takip ettiğini kanıtlaması için her 10 yılda bir yeterlilik sınavına girmesi gerekmektedir. ABD, BAE, Kanada gibi çoğu ülkede yeterlilik sertifikası olmadan doktorlara çalışma izni verilmemektedir. Ülkemiz de bu yoldadır. Yakın bir gelecekte ülkemizde de bu sertifika mecburi hale gelecektir.  Türk Plastik Cerrahi Derneği'nin sözlü ve yazılı sınav sonucu ile verdiği yeterlik belgeli uzmanların listesine http://www.plastikcerrahi.org.tr/menu/26/yeterlik-belgeli-uzmanlar adresinden bakabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'den Amerika Plastik Cerrahi Derneği'ne üye olmaya hak kazanmış plastik cerrahların listesi de https://find.plasticsurgery.org/country/turkey/?page=2 adresindedir. 

AVRUPA VE TÜRK YETERLİK DİPLOMA, ULUSLARARASI TECRÜBE, AMERİKA VE İNGİLTERE İLE AVRUPA'DA ÜST İHTİSAS VE EĞİTİM SAHİBİ PLASTİK CERRAHLAR

Dİploma ve SertİFİKALARı YURTDIŞI YAYINLARI Dernek üyelİKLERİ

reSİMLERİMİZ 

Hasta Yorumlarımız

Op Dr Gökhan Özerdem ile ilgili hasta yorumlarını okuyabilirsiniz!


Adres

Akasya Acıbadem Sitesi (Akasya AVM üstü) A Kule Blok A1 Giriş, Kat:  23/117 
ACIBADEM İSTANBUL


Metin Kasapoğlu cad. Gökhan İşmerkezi 
Bina no: 21 B Blok Kat: 3/14
MURATPAŞA ANTALYA

E-mail

gokhan@a-plastestetik.com (Antalya)
omer@a-plastestetik.com (İstanbul)

Telefon

İstanbul: 
+90 (216) 504 74 54
+90 (530) 635 42 22 ( Mobil Randevu)

Antalya:
+90 (242) 322 93 90
+90 (532) 370 04 14 (Mobil Randevu)

YOUTUBE TANITIM VİDEOMUZ. DİĞER VİDEOLARIMIZ İÇİN YOUTUBE KANALIMIZI ZİYARET EDİNİZ !

ANTALYA ESTETİK CERRAH GÖKHAN ÖZERDEM YOUTUBE KANALI

ACIBADEM | İSTANBUL


MURATPAŞA | ANTALYA